W dniach od 22 do 24 stycznia 2025 r. uczniowie i uczennice z klas 3a i 4a, wraz z paniami Anną Mierzwińską, Anną Zmudą i Anną Skierką - Czerską, zwiedzali Warszawę.

Oto ich relacja:

Niemal prosto z pociągu poszliśmy do Muzeum Narodowego. Maturzyści mieli tam powtórkę z literatury i sztuki XIX wieku, a w tym samym czasie trzecioklasiści poznawali "muzealne przeboje", czyli obrazy Botticellego, Matejki czy Mehoffera, a także średniowieczne ołtarze, malowidła z Faras i egipskie mumie - największe hity warszawskiego muzeum.

Potem spacer po mieście zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku Królewskiego. A wieczorem była lekcja polskiego. Trzeba było sobie przypomnieć twórczość J. Słowackiego, bo miało się nam to przydać w kolejnym dniu.

Czwartek rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Warszawy. Potem zajrzeliśmy do krypty w jednej z najstarszych świątyń stolicy, czyli w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Odwiedziliśmy tam groby m.in króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Prezydentów II Rzeczypospolitej.

Potem pędziliśmy już do Sejmu RP. Zaczęło się od długich procedur bezpieczeństwa, a następnie z miłą panią przewodnik zaczęliśmy poznawać z bliska pracę parlamentu. Zwiedziliśmy budynek i przysłuchiwaliśmy się obradom. Spotkaliśmy się też z p. posłem Jarosławem Wałęsą.

A wieczorem był teatr. Na scenie Teatru Narodowego zobaczyliśmy sztukę "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. Był to fantastyczny spektakl w formie metafizycznego kabaretu z Szatanem i Archaniołem na scenie, z wykorzystaniem też innych tekstów Słowackiego i nawiązaniami do współczesności. Zrobił na nas ogromne wrażenie.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego poznając tą bolesną część historii naszego kraju.

Trzy dni w Warszawie minęły szybko. Był to cudowny czas poświęcony intensywnej nauce, ale też rozmowom do późnej nocy poświęconym nie tylko poezji romantycznej ;)

A.M.